24. 1. 2024 - Rohovor na Děti noci

 

Ivana Nováková mi položila přehršel otázek ohledně autorské tvorby. Bavily jsme se o psaní megasérie, o formování charakterů postav, o kritériích propagace české a slovenské fantastiky, o mých zkušenostech z hodnocení literárních soutěží z postu porotce. Najdete na Děti-noci deti-noci.cz/2024/01/literatura/spisovatele/lit-rozhovory/s-miroslavou-dvorakovou-o-jejich-knihach-a-planech/

 

Květen 2018 - Týdeník Kroměřížska: 

 

Informace o mně:

Co jsem zač: 

Dnes jsem osoba, která s velkým potěšením píše romány! 

Ale dlouhé roky předtím jsem strašila na úřadě, a později jsem dokonce páchala vzdělávací činnost jako metodik v oblasti legislativy průmyslové ekologie (což byla čirá hrůza). Paralelně s tím jsem se přes dvě desetiletí zabývala transpersonální astrologií (https://astroporadnamira.webnode.cz/). 

Jakmile se naše tři děti osamostatnily, mohla jsem se vrátit ke svým snům - k psaní. Za to, že mám k takovým lumpárnám vůbec podmínky, vděčím mému manželovi Richardovi, našim dětem, rodičům a přátelům, a v neposlední řadě i všem čtenářům. 

Podrobnosti o peripetiích začínajícího autora jsem zpracovala jako součást semináře Tvůrčího psaní. Text je snadno dohledatelný na horní vodorovné liště v menu těchto stránek i na FB stránce Tvůrčí psaní, kterou spravuji  (https://www.facebook.com/tvrpsani/?ref=profile_intro_card). 

Seminář je určený začínajícím autorům a dělím se tam o poznatky, které jsem za těch deset let, co se tvůrčím psaním zabývám, načerpala. Vysvětluji nejběžnější řemeslné chyby, navrhuji možná řešení. Seminář vznikl  jako součást podkladů připravených pro přednášku pro studenty Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a protože studenti vypadali spokojeně:)), rozhodla jsem se texty dát k dispozici i ostatním psavcům.  

Proč píšu:

K psaní jsem tíhla odjakživa, ale opravdu jsem se do toho opřela až ve středním věku. V literární soutěži československého fandomu Cena Karla Čapka v roce 2010 se mi díky novele Kazisvět podařilo ulovit legendárního Mloka a od té doby to se mnou jde z kopce:))

 

Co píšu:

Jedná se o kombinaci žánrů: romantika - dobrodružná- fantasy- detektivka. Souhrnem nejspíš space opera., Píšu intuitivně, často se  mi stává, že postavy, které vymyslím, začnou vyvádět věci, nad kterými se chytám za hlavu. Dostávají se do potíží a já je z nich musím tahat:))

 

Co jsem zač: 

Dnes jsem osoba, která s velkým potěšením píše romány! 

Ale dlouhé roky předtím jsem strašila ve veřejné správě na městském úřadě. Později jsem pod hlavičkou vzdělávacích organizací páchala lektorskou a metodickou činnost v oblasti legislativy průmyslové ekologie. Už jen sepisovat metodické materiály byla kovbojka, natož je prezentovat. Představte si, že ty prováděcí vyhlášky zákona o odpadech (plus navazujících zákonů) se mění z měsíce na měsíc, a mě bylo vždycky líto těch lidí, co si ty paragrafy musejí zapamatovat - natož aby jim porozuměli, a ještě podle nich museli pracovat. V současnosti se věnuji metodické podpoře soukromým subjekům v oblasti nakládání s odpady. Jedná se o vysoce dobrodružnou a nervydrásající činnost, protože mým úkolem bývá příprava různých (zákonem podmíněných) žádostí a podání na příslušné úřady (krajské úřady nebo MŽP či MPO), jejichž součástí bývá dramatické pátrání po zašantročených podkladech jako jsou různé smlouvy o nájmu pozemků, dohody o vyrovnání, materiálové listy, laboratorní protokoly atd atd. Vše činěno za jediným účelem a sice, aby subjektu, pro který na objednávku právě pracuji, mohlo být (v souladu se všemi platnými právními předpisy) institucionálně (pokud možno) vyhověno.   . 

Současně s tím jsem se od začátku devadesátých let zabývala transpersonální astrologií (astroporadnamira.webnode.cz/), ale jak stárnu, jsem stále méně ochotná prohrabávat se lidem v jejich továrním nastavení, a  psaní mě prostě baví víc.

Jakmile se naše tři děti osamostatnily, mohla jsem se vrátit ke svým snům - k psaní. Za to, že mám k takovým lumpárnám vůbec podmínky, vděčím mému manželovi Richardovi, našim dětem, rodičům a přátelům, a v neposlední řadě i všem čtenářům. 

 

 

Co ještě dělám v souvislosti s psaním: 

 

Seminář tvůrčího psaní

Podrobnosti o peripetiích začínajícího autora jsem zpracovala jako součást semináře Tvůrčího psaní. Text je snadno dohledatelný na horní vodorovné liště v menu těchto stránek i na FB stránce Tvůrčí psaní, kterou spravuji  (https://www.facebook.com/tvrpsani/?ref=profile_intro_card). 

V textech se dělím o poznatky, které jsem za těch patnáct let, co se tvůrčím psaním zabývám, načerpala. Vysvětluji nejběžnější řemeslné chyby, navrhuji možná řešení. Seminář vznikl  jako součást podkladů připravených pro přednášku pro studenty Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a protože studenti vypadali spokojeně:)), rozhodla jsem se texty dát k dispozici i ostatním psavcům.  

 

Hodnocení soutěží

Už pátým rokem působím jako porotce v literární soutěži Cena Karla Čapka a letos podruhé se zúčastním porotcování v soutěži Vidoucí, což neznamená, že bych byla jako autorka tak silná v kramflecích, ale že jsem ochotná pomáhat stejně, jako jiní v začátcích pomohli mně.  

 

Psaní článků

sem tam napíši nějaký ten článek do Interkomu, od roku 2024 píšu recenze pro web Děti noci.  

 

PAF

Od roku 2014 pomáhám Vladimíru Němcovi a Michaelovi Broncovi s Přeborem autorů fantastiky (PAF)  - jako tisková mluvčí této akce, což je samo o sobě komické, protože jsem docela plachá, a na různé literární akce moc často nechodím.Řeším to tak, že vždycky po vyhodnocení napíši článek do Interkomu, potom ho ještě zpropaguji na sociálních sítích, a především pak udělám  (prostřednictvím e-mailové komunikace) rozhovory s trojicí nejúspěšnějších borců, které rovněž vyhdou v Interkomu a na sociálních sítích. 

Že nevíte, co je to PAF? Mrkněte sem: paf.fandom.cz/

 

 

Kontakt: miradvor@seznam.cz

Historie projektu

s technickým řešením těchto webových stránek a rovněž s vydáváním elektronických verzí knih na Google play mi trpělivě pomáhá IT génius a kamarád Martin Balcárek, kterému tímto vřele děkuji.

S vydáváním knih tiskem (Mizeonská série) bych se neobešla bez spisovatele Vladimíra Němce, který se zhostil role odborného redaktora a Zdeňka Rampase, který pomohl s konečnými úpravami elektronicky vydané trilogie Vykladač.

Poslední tři roky hodně a dobře spolupracuji s Martinem Koláčkem (Martin Koláček E-knihy jedou).